Urklipp från SN 980209


Segrande lag NYNÄS IK (196 Kb)
Foto P-E Bång

Tillsammans på skidor kom vi ända till Danmark.....

Arrangerande Trosabygdens OK och Trosabygden genomförde 6-timmarsloppet på skidor lördag 7 februari-98

Tillsammans fick 53 st. skidåkare från åtta lag ihop 168 varv -totalt en sammanlaggd sträcka på 650 km- mellan kl. 11.00 - 17.00 på lördagen..

NYNÄS IK segrade. I laget ingick sju herrar och en dam(Mona-Lisa Lundquist).
De fick ihop precis 24 varv innan klockan blev 17.00.

Töväder gav tunga spår, de flesta hade vallat med universalklister och lite rött.
Det märktes att skidåkarna tyckte det var tungåkt för de flesta åkte "bara" ett varv i streck.
Som tur var hade spåren preparerats hela veckans snöfall och det höll efter omstädigheterna en bra klass under hela loppet

I Tbok:s klubbstuga där Kurt N. med Maritas hjälp stod för ruljansen på lördagen gick det åt godis, kaffe,dricka, saft, bullar, smörgåsar, våfflor med sylt o. vispgrädde.

Prisutdelning: Segrande Nynäs IK erhöll vandringspriset -en ståtlig silverbuckla från Trosabygden-, tårtcheck från ICA-Trossen och 2 bingolotter.

Lag KÖRSÅDETRYKER som kom på 2:a plats och lag BRÖDERNA GUSTAVSSON på 3:e plats fick även de en tårtcheck och en bingolott.

Övriga lag blev inte heller lottlösa, med lottens hjälp fick alla deltagare pris - pennor och dricksflaskor från Camfil och shampo från TbOK.

Noterbart: I B-LAGET där körde Börje Kjellström 11 varv i rad..
LUNDAGATAN innehöll tre(3st.) damer.

RESULTAT:
Häradsvallen Vagnhärad Elljusspåret och "Berga-slingan
Lördagen 7/2 -98 *6 TIMMARS*mellan kl. 11.00 - 17.00.

Väder: mulet, töväder c:a +2° C på förmiddagen, +2° C på eftermiddagen .
Vallatips: Gul glider med Universal och lite rött i trampet.

 

PLAC.

Nr. Lagets namn 11-12 12-13 13-14 14-15 15-16 16-17

1

3. NYNÄS IK

3

8

11

15

19

24

2

2. KÖRSÅDETRYKER

4

7

11

15

19

23

3

1. BRÖDERNA GUSTAFSSON

3

7

11

14

18

22

4

4. TAK IDA´ 1

3

7

10

13

17

21

5

7. MECMAN

3

7

10

14

17

20

6

8. LUNDAGATAN

3

7

10

13

17

20

7

5. TAK IDA´ 2

3

7

10

14

17

20

8

6. B-LAGET

3

6

9

12

15

18



VI SOM ÅKTE:

Nr 1.  BRÖDERNA GUSTAFSSON:Leif Karlsson, Fredrik Karlsson, Greger Hagström, Kenth Eriksson och Pär Carlsson.

Nr 2.  KÖRSÅDETRYKER: Kicki Gustavsson,Roffe Gustavsson, Maria ?, Per-Erik Bång, Peter Åslin, Peter Planehed och PerÅke Säfström.

Nr 3. NYNÄS IK: Mona-Lisa Lundquist, Ingemar Lundguist, Tommy Lundquist, Rolf Karlsson, Svante Fransson, Allan Wikander, Sören Eriksson och Magnus Fredriksson.

Nr 4. TAK IDÁ 1:Leif Eriksson, Kjell Eriksson, Magnus Ericsson, Håkan Andersson, Hillen Wahlbäck, Per Svanberg och Lasse Andersson.

Nr 5. TAK IDÁ 2:Kim Seisendahl, Klas Rogell, Henrik Jennestrand, Emil Karlsson, Hagberg, Jocke Hanusek och Janne Lindmark.

Nr 6.  B-LAGET:Björn Kjellström och Börje Kjellén.

Nr 7.  MECMAN: Yngve Eriksson, Knud Lenefors, Gösta Andersson, Hans Hemström, Patrik Björklund, Micke Persson, Per-Erik Söderberg, Klas Andersson, Jan Andersson och Kauko Kynkäänniemi.

Nr 8.  LUNDAGATAN: Åsa Dillner-Westlund, Lars Westlund, Britta Eklund, Göran Eklund, David Eklund, Gitte Jutvik och Svante Guterstam.

Tävlingsledningen från TbOK:s skidkommitté tackar alla sponsorer, deltagare, funktionärer och spårdragare.

Vi ser fram emot nästa års 6-timmars..
Mvh Lasse Westlund och Per-Erik Bång