DM Medeldistans Södermanland 2009lö 2009-09-05 14:30
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H75  (8)       2100 m                      

    1          Göran Larsson             33    16 Södertälje-Nykvarn OF        27:35 G        
    2          Alf Lundkvist             32    16 OK Tor                       38:04 S        
    3          John af af Sandeberg      30    16 Eskilstuna OL                44:15          
    4          Ove Wigertz               34    16 Nyköpings OK                 44:50          
    5          Lennart Pettersson        24    16 Strängnäs-Malmby OL          49:58          
    6          Nils Tjernberg            34    16 Södertälje IF                50:30          
    7          Olle Pettersson           31    16 Nyköpings OK                 58:50          

               Rune Eriksson                   16 Nyköpings OK              Ej godk.          



H70  (8)       2700 m                      

    1          Lennart Karlsson          39    16 OK Grip                      39:24 G        
    2          Inge Gustavsson           39    16 Strängnäs-Malmby OL          48:40 S        
    3          Lennart Schweitz          39    16 OK Grip                      49:47 S        
    4          Nils Hugo Johansson       35    16 OK Tjärnen                   51:49 S        
    5          Robert Bohman             36    16 Södertälje-Nykvarn OF        53:45 S        
    6          Sixten Westerlund         36    16 OK Grip                      53:59 S        

               Sune Lindell              39    16 OK Hällen                 Ej godk.          
               Bo Norenvik               37    16 OK Tor                    Ej godk.          



H65  (19)      2700 m                      

    1          Bengt Jönsson             43    16 Åkers IF                     32:05 G        
    2          Ulf Svedestam             44    16 Eskilstuna OL                32:37 G        
    3          Lennart Olsson            44    16 IK Standard                  34:23 G        
    4          Jerry Holm                40    16 Eskilstuna OL                35:25 G        
    5          Kurt Nilsson              42    16 Nyköpings OK                 37:21 S        
    6          Sven-Arne Nilsson         43    16 OK Klemmingen                39:52 S        
    7          Karl-Erik Sundström       42    16 Strängnäs-Malmby OL          41:01 S        
    8          Karl-Robert Moqvist       43    16 OK Tor                       41:36 S        
    9          Jouko O Pajulampi         43    16 OK Tjärnen                   44:41 S        
   10          Bengt Mattiasson          43    16 Södertälje-Nykvarn OF        45:29 S        
   11          Ingemar Greis             42    16 OK Måsen                     48:15 B        
   12          Ingemar Gustafsson        44    16 OK Tjärnen                   49:20 B        
   13          Lars Nord                 40    16 Södertälje IF                50:02          
   14          Kjell Blomberg            43    16 IK Standard                  53:32          
   15          Arne Almström             44    16 Södertälje-Nykvarn OF        53:51          
   16          Erik Rundström            44    16 OK Tjärnen                   56:27          
   17          Lars Gustafsson           40    16 Strängnäs-Malmby OL        1:07:56          

               Kjell Johansson           43    16 Nyköpings OK              Ej godk.          
               Bengt Bucht               40    16 Katrineholms OK           ej start          



H60  (19)      2700 m                      

    1          Hans-Ove Eriksson         46    16 Nyköpings OK                 25:32 G        
    2          Hans Holgersson           47    16 OK Måsen                     28:22 G        
    3          Börje Karlsson            47    16 OK Nalle                     31:29 S        
    4          Kurt Springare            45    16 Åkers IF                     31:52 S        
    5          Karl-Gösta Harvenberg     48    16 Nyköpings OK                 33:19 S        
    6          Stig Thorsson             45    16 Södertälje-Nykvarn OF        34:16 S        
    7          Greger Wedin              48    16 Södertälje-Nykvarn OF        34:21 S        
    8          Curt Carlsson             45    16 Nyköpings OK                 35:11 S        
    9          Rolf Karlsson             49    16 OK Hällen                    36:54 S        
   10          Inge Löwegren             49    16 Katrineholms OK              36:57 S        
   11          Bendy Wallin              49    16 Södertälje-Nykvarn OF        38:34 B        
   12          Sten Eriksson             46    16 Strängnäs-Malmby OL          40:24          
   13          Olle Arman                49    16 Nyköpings OK                 44:56          
   14          Gunnar Carlén             46    16 OK Måsen                     56:30          
   15          Lars Mårsell              49    16 Södertälje-Nykvarn OF        59:58          

               Lars Johnsson             46    16 OK Måsen                  Ej godk.          
               Kjell Nilsson             45    16 OK Klemmingen             ej start          
               Roland Kusgård            45    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          
               Christer Andén            49    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          



H55  (14)      3300 m                      

    1          Peter Rasmussen           52    16 Nyköpings OK                 30:44 G        
    2          Magnus Karlsson           75    16 OK Hällen                    32:06 G        
    3          Hans Öberg                50    16 OK Hällen                    35:19 S        
    4          Göran Davidsson           50    16 OK Klemmingen                36:36 S        
    5          Mats Johansson            54    16 Södertälje-Nykvarn OF        37:30 S        
    6          Kenth Bergendahl          52    16 Nyköpings OK                 37:37 S        
    7          Lennart Lundquist         52    16 OK Nalle                     38:56 S        
    8          Jan Jonsson               51    16 OK Tjärnen                   40:51 S        
    9          Knut Åke Hallebro         51    16 OK Klemmingen                50:11          
   10          Lars G Andersson          52    16 OK Hällen                    50:26          
   11          Kjell-Åke Pramlid         53    16 OK Klemmingen              1:03:09          

               Sven Roy Fransson         54    16 Ärla IF                   Ej godk.          
               Kent Påledal              50    16 Strängnäs-Malmby OL       ej start          
               Tommy Ljungkvist          53    16 Ärla IF                   ej start          



H50  (15)      3300 m                      

    1          Håkan Palmfjord           56    16 Katrineholms OK              29:06 G        
    2          Ulf Hylander              59    16 Nyköpings OK                 30:13 G        
    3          Ingvar Blomberg           58    16 Nyköpings OK                 30:51 G        
    4          Stefan Westlin            59    16 OK Måsen                     32:52 G        
    5          Arne Nilsson              59    16 Nyköpings OK                 34:32 S        
    6          Bo Norrman                58    16 Eskilstuna OL                35:21 S        
    7          Stefan Gustafsson         57    16 OK Hällen                    35:25 S        
    8          Stefan Persson            58    16 Södertälje-Nykvarn OF        36:56 S        
    9          Torgny Jeppson            57    16 Katrineholms OK              40:05 S        
   10          Dag Sundin                57    16 Strängnäs-Malmby OL          43:00 B        
   11          Mats Johansson            59    16 OK Nalle                     47:58          
   12          Göran Börjeskog           59    16 OK Tor                       52:14          

               Tore Eklund               59    16 Södertälje-Nykvarn OF     Ej godk.          
               Torbjörn Johansson        58    16 Nyköpings OK              ej start          
               Tomas Andersson           57    16 OK Tor                    ej start          



H45  (21)      3700 m                      

    1          Lennart Borg              62    16 Södertälje-Nykvarn OF        29:58 G        
    2          Mikael Kindborn           62    16 OK Hällen                    31:07 G        
    3          Mats Hall                 60    16 Nyköpings OK                 31:11 G        
    4          Dan Nilsson               63    16 Nyköpings OK                 32:35 G        
    5          Johan Hammarström         63    16 OK Måsen                     34:10 S        
    6          Joakim Eriksson           61    16 Södertälje-Nykvarn OF        35:21 S        
    7          Per Carlsson              63    16 Nyköpings OK                 36:28 S        
    8          Christer Östlund          64    16 Strängnäs-Malmby OL          36:43 S        
    9          Torgny Toresson           61    16 Södertälje-Nykvarn OF        37:22 S        
   10          Bengt Pettersson          60    16 Nyköpings OK                 37:42 S        
   11          Björn Carlsson            64    16 OK Hällen                    37:46 S        
   12          Stefan Karlsson           63    16 Södertälje-Nykvarn OF        38:35 S        
   13          Göran Karlsson            60    16 OK Hällen                    40:07 S        
   14          Gustav Davidsson          60    16 OK Klemmingen                40:16 S        
   15          Jan-Erik Andersson        64    16 Strängnäs-Malmby OL          44:58 B        
   16          Kjell Ehn                 60    16 Södertälje-Nykvarn OF        46:59          
   17          Peter Askeljung           62    16 OK Klemmingen                54:40          
   18          Göran Isaksson            62    16 Nyköpings OK                 57:40          
   19          Per Skoog                 64    16 Katrineholms OK              58:03          

               Anders Eriksson           62    16 OK Hällen                 Ej godk.          
               Ulf Carlsson              62    16 Ärla IF                   ej start          



H40  (17)      3700 m                      

    1          Henrik Johnsson           69    16 OK Tor                       29:11 G        
    2          Håkan Olofsson            67    16 Ärla IF                      30:00 G        
    3          Mats Åhman                68    16 OK Klemmingen                31:00 G        
    4          Magnus Sterner            66    16 Strängnäs-Malmby OL          33:05 S        
    5          Peter Fors                67    16 OK Grip                      34:11 S        
    6          Urban Larsson             66    16 Södertälje-Nykvarn OF        35:26 S        
    7          Pontus Eriksson           65    16 Strängnäs-Malmby OL          36:16 S        
    8          Johan Scherlin            65    16 Nyköpings OK                 37:10 S        
    9          Arne Jansson              66    16 OK Klemmingen                37:25 S        
   10          Stefan Pettersson         66    16 Södertälje-Nykvarn OF        37:34 S        
   11          Magnus Hellberg           65    16 Eskilstuna OL                38:15 S        
   12          Bengt-Arne Franksson      68    16 Eskilstuna OL                38:21 S        
   13          Örjan Tingström           65    16 OK Klemmingen                42:51 B        
   14          Mikael Larsson            69    16 OK Hällen                    46:16          

               Daniel Bergquist          68    16 Södertälje-Nykvarn OF     Ej godk.          
               Magnus Andersson          69    16 OK Hällen                 ej start          
               Rickard Asplund           66    16 Ärla IF                   ej start          



H35  (8)       4200 m                      

    1          Örjan Gustafsson          71    16 OK Tor                       36:54 G        
    2          Niklas Henriksson         72    16 Södertälje-Nykvarn OF        38:13 G        
    3          Lars Bygdén               72    16 Södertälje-Nykvarn OF        38:22 G        
    4          Mats Liwell               72    16 Södertälje-Nykvarn OF        38:43 G        
    5          Henrik Haugness           74    16 Nyköpings OK                 44:19 S        
    6          Johan Mellquist           71    16 Eskilstuna OL                45:33 S        
    7          Magnus Jedar              72    16 Åkers IF                     54:41 B        

               Mats Edengren             74    16 Nyköpings OK              ej start          



H21  (31)      5000 m                      

    1          Pål Skogtjärn             77    16 Södertälje-Nykvarn OF        32:23 G        
    2          Björn Widén               73    16 Södertälje-Nykvarn OF        32:52 G        
    3          Per Carlborg              84    16 Nyköpings OK                 33:00 G        
    3          Per Ek                    68    16 Nyköpings OK                 33:00 G        
    5          Isak Bergman              82    16 Södertälje-Nykvarn OF        33:01 G        
    6          Oskar Carlborg            84    16 OK Hällen                    33:21 G        
    7          Jonas Engström            83    16 OK Hällen                    33:25 G        
    8          Per Öberg                 77    16 OK Hällen                    33:37 G        
    9          Emil Andersson            88    16 Ärla IF                      33:39 G        
   10          Robbin Kantarp            83    16 OK Hällen                    34:01 G        
   11          Mats Hellstadius          60    16 Södertälje-Nykvarn OF        34:23 G        
   12          Anton Östlin              88    16 Södertälje-Nykvarn OF        37:15 S        
   13          Olof Smitt                69    16 Södertälje-Nykvarn OF        38:13 S        
   14          Petter Eriksson           88    16 Södertälje-Nykvarn OF        38:18 S        
   15          Patrik Lind               87    16 Ärla IF                      38:23 S        
   16          Martin Lampinen           79    16 Södertälje-Nykvarn OF        38:54 S        
   17          Andreas Davidsson         83    16 OK Klemmingen                38:57 S        
   18          Tobias Kjell              79    16 OK Hällen                    39:03 S        
   19          Erik Åhlin                80    16 OK Måsen                     40:47 S        
   20          Anders Axling             82    16 Södertälje-Nykvarn OF        41:21 S        
   21          Daniel Eklund             77    16 Strängnäs-Malmby OL          41:41 S        
   22          Tomas Håkansson           78    16 Södertälje-Nykvarn OF        42:48 S        
   23          Erik Pettersson           88    16 Nyköpings OK                 52:22          
   24          Daniel Tjernberg          75    16 Södertälje-Nykvarn OF        54:59          
   25          Daniel Olsen              81    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:00:05          

               Tomas Lundström           79    16 OK Hällen                 Ej godk.          
               Björn Wistrand            82    16 OK Hällen                 Ej godk.          
               Niklas Serrander          87    16 Södertälje-Nykvarn OF     Ej godk.          
               Anders Axelsson           76    16 Södertälje-Nykvarn OF     Ej godk.          
               Torbjörn Svensk           77    16 OK Hällen                 ej start          
               John Fredriksson          86    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          



H20  (5)       4200 m                      

    1          Emil Hammarström          90    16 OK Hällen                    36:02 G        
    2          Emil Blomberg             89    16 Nyköpings OK                 38:46 G        
    3          Tommy Söderberg           90    16 OK Hällen                    39:19 G        
    4          Anders Granberg           90    16 OK Klemmingen                51:46 S        

               Tobias Toresson           90    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          



H18  (14)      3800 m                      

    1          Christian Tingström       91    16 OK Klemmingen                28:53 G        
    2          Eric Börjeskog            92    16 OK Tor                       30:03 G        
    3          Tim Bjärengren            91    16 OK Hällen                    32:21 S        
    4          Henning Hall              91    16 Nyköpings OK                 37:07 S        
    5          Adam Hellstadius          91    16 OK Hällen                    39:01 S        
    6          Linus Ericson             92    16 Södertälje-Nykvarn OF        39:39 S        
    7          Edvard Davidsson          91    16 OK Klemmingen                41:02 B        
    8          Tobias Olofsson-Bierfel   91    16 Ärla IF                      41:03 B        
    9          Gustav Karlsson           92    16 Katrineholms OK              42:58 B        
   10          Max Molitor               92    16 Katrineholms OK              44:53          

               Erik Andersson            91    16 Katrineholms OK           Ej godk.          
               Fredrik Carlsson          92    16 OK Hällen                 Ej godk.          
               Tim Sundbüe               91    16 Strängnäs-Malmby OL       ej start          
               Anton Sundin              91    16 Strängnäs-Malmby OL       ej start          



H16  (20)      3600 m                      

    1          Lennart Johansson         93    16 Nyköpings OK                 27:34          
    2          Oskar Ek-Larsson          93    16 Södertälje-Nykvarn OF        28:02          
    3          Daniel Wejås              93    16 Nyköpings OK                 28:21          
    4          Jonas Borg                93    16 Södertälje-Nykvarn OF        28:36          
    5          Conrad Tingström          93    16 OK Klemmingen                29:53          
    6          Daniel Nilsson            94    16 Nyköpings OK                 31:41          
    7          Didrik Hall               94    16 Nyköpings OK                 32:30          
    8          Anton Bergström           93    16 Nyköpings OK                 32:38          
    9          Oscar Vagman              93    16 OK Klemmingen                34:41          
   10          Torsten Molitor           94    16 Katrineholms OK              35:29          
   11          Ludvig Eriksson           93    16 Södertälje-Nykvarn OF        38:30          
   12          Jens Sundbüe              94    16 Strängnäs-Malmby OL          38:38          
   13          Niklas Gustafsson         94    16 Strängnäs-Malmby OL          39:25          
   14          Mårten Winkler            93    16 Strängnäs-Malmby OL          41:48          
   15          Simon Strömberg           93    16 Nyköpings OK                 45:05          
   16          Richard Söderholm         94    16 Strängnäs-Malmby OL          46:50          
   17          Julius Ising              94    16 Trosabygdens OK              51:53          
   18          Arvid Segerström          93    16 Nyköpings OK                 57:54          

               Gustaf Onsbring Gustafs   93    16 Eskilstuna OL             Ej godk.          
               Jonas Ehn                 93    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          



H14  (14)      3100 m                      

    1          Andreas Zeijlon           95    16 OK Hällen                    33:19          
    2          Hugo Segerström           95    16 Nyköpings OK                 33:49          
    3          Kristoffer Pettersson     95    16 OK Hällen                    34:59          
    4          Erik Molitor              96    16 Katrineholms OK              35:13          
    5          Oliver Nilsson            96    16 Nyköpings OK                 35:17          
    6          Håkan Palm                95    16 OK Klemmingen                37:29          
    7          Oskar Karlsson            96    16 Ärla IF                      39:16          
    8          Joakim Andén              96    16 Södertälje-Nykvarn OF        41:08          
    9          Martin Norrman            95    16 Eskilstuna OL                42:54          
   10          Martin Karlsson           95    16 Södertälje-Nykvarn OF        44:39          
   11          Marcus Grahn              96    16 Södertälje-Nykvarn OF        49:06          
   12          Theo Östlund              95    16 Strängnäs-Malmby OL          54:57          
   13          Alexander Pettersson      95    16 Eskilstuna OL              1:14:46          

               Julius Bjällhage          96    16 OK Tor                    ej start          



H12  (20)      2400 m                      

    1          Gustaf Sundbüe            97    16 OK Hällen                    15:52          
    2          Simon Larsson             98    16 OK Hällen                    19:56          
    3          Alfons Davidsson          97    16 OK Klemmingen                19:57          
    4          Isak Chalkias             98    16 Södertälje-Nykvarn OF        23:08          
    5          Oskar Engman              97    16 Nyköpings OK                 23:34          
    6          Patrik Roos               97    16 Södertälje-Nykvarn OF        24:54          
    7          Arvid Linder              98    16 OK Hällen                    25:25          
    8          Axel Jonsson              97    16 Kjula IF                     26:00          
    9          Simon Jansson-Järpling    97    16 OK Klemmingen                27:07          
   10          Jesper Hedar              98    16 Eskilstuna OL                27:16          
   11          Douglas Persson           97    16 Eskilstuna OL                28:55          
   12          Christopher Brennan       98    16 Södertälje-Nykvarn OF        30:44          
   13          Rasmus Öberg              98    16 OK Hällen                    32:03          
   14          Emil Sotkasiira           98    16 Katrineholms OK              37:08          
   15          Johan Hagströmer          98    16 OK Klemmingen                41:02          

               Jesper Sjöblom            97    16 Södertälje-Nykvarn OF     Ej godk.          
               Mikael Kullås             98    16 Södertälje-Nykvarn OF     Ej godk.          
               Albin Larsson             98    16 Katrineholms OK           ej start          
               Emanuel Källgren          97    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          
               Wilhelm Eriksson          98    16 Ärla IF                   ej start          



H10  (15)      2100 m                      

    1          Carl Carlsson             99    16 Nyköpings OK                 14:27          
    2          Gustav Johnsson           99    16 OK Tor                       14:59          
    3          Ludvig Ek                 99    16 Nyköpings OK                 15:20          
    4          Philip Carlsson           01    16 Nyköpings OK                 16:57          
    5          Jacob Wadman              99    16 Nyköpings OK                 18:26          
    6          Erik Wigle                00    16 Södertälje-Nykvarn OF        21:31          
    7          David Borg                02    16 Södertälje-Nykvarn OF        22:39          
    8          Pontus Olofsson Bierfel   00    16 Ärla IF                      22:58          
    9          Melker Gustavsson         01    16 Katrineholms OK              24:20          
   10          Sebastian Eriksson        99    16 OK Hällen                    27:21          
   11          Adam Wilson               00    16 OK Klemmingen                42:30          
   12          David Bergstrand          99    16 OK Hällen                  1:08:28          

               Felix Lindell Öhman       99    16 OK Måsen                  Ej godk.          
               William Nilsson           00    16 Nyköpings OK              ej start          
               Pontus Lindberg           00    16 OK Klemmingen             ej start          



D70  (4)       2100 m                      

    1          Karin Lexell              37    16 OK Klemmingen                41:18 G        
    2          Dagny Andersson           35    16 OK Tjärnen                   59:05 B        

               Karin Carlsson            34    16 Nyköpings OK              Ej godk.          
               Harriet Karlsson          37    16 OK Grip                   ej start          



D65  (4)       2200 m                      

    1          Evy Nord                  44    16 Södertälje IF                31:29 G        
    2          Wiwi-Anne Nilsson         41    16 Nyköpings OK                 41:55 S        
    3          Solveig Tjernberg         44    16 Södertälje IF                43:15 S        
    4          Monica Lindkvist Möller   44    16 Södertälje-Nykvarn OF        45:11 B        



D60  (10)      2200 m                      

    1          Louise-Marie Nilsson      47    16 OK Klemmingen                26:40 G        
    2          Ulla Lindell              47    16 OK Hällen                    30:35 S        
    3          Inga Johansson            45    16 Nyköpings OK                 31:24 S        
    4          Evy Jansson               47    16 Åkers IF                     32:38 S        
    5          Sonja Jedar               45    16 Åkers IF                     33:22 S        
    6          Berit Edengren            45    16 Nyköpings OK                 36:09 S        
    7          Karin Almström            46    16 Södertälje-Nykvarn OF        37:48 S        
    8          Kerstin Frenckner         48    16 Södertälje-Nykvarn OF        45:03          
    9          Vivianne Holgersson       47    16 OK Måsen                     54:22          
   10          Margareta Jönsson         47    16 Åkers IF                     56:29          



D55  (9)       2200 m                      

    1          Karin Gustavsson          48    16 Strängnäs-Malmby OL          22:56 G        
    2          Inger Onsbring            53    16 Eskilstuna OL                28:01 S        
    3          Titti Bergendahl          52    16 OK Måsen                     30:32 S        
    4          Monika Eriksson           52    16 OK Klemmingen                31:28 S        
    5          Kerstin Palm              50    16 Kjula IF                     35:46          
    6          Christina Karlsson        51    16 OK Hällen                    39:16          
    7          Irene Gustafsson          50    16 OK Måsen                     45:37          
    8          Kerstin Andersson         53    16 OK Hällen                    50:34          

               Birgitta Påledal          51    16 Strängnäs-Malmby OL       ej start          



D50  (9)       2700 m                      

    1          EvaLena Ericson           57    16 Södertälje-Nykvarn OF        35:30 G        
    2          Vivianne Axton            57    16 OK Klemmingen                36:35 G        
    3          Kristina Hagfalk          58    16 OK Hällen                    37:46 G        
    4          Anki Gustafsson           57    16 Katrineholms OK              42:16 S        
    5          Annika Davidsson          58    16 OK Klemmingen                44:31 S        
    6          Margareta Granberg        55    16 OK Klemmingen                52:17 B        
    7          Margareta Eriksson        55    16 OK Klemmingen                53:19 B        
    8          Margareta Näsström        53    16 OK Klemmingen                55:48          

               Agneta Grönlund           59    16 Katrineholms OK           ej start          



D45  (7)       2700 m                      

    1          Carina Sundbüe            62    16 Strängnäs-Malmby OL          33:54 G        
    2          Pirkko Hammarström        62    16 OK Måsen                     35:02 G        
    3          Mona Bierfeldt            61    16 Ärla IF                      35:42 G        
    4          Lotta Grahn               64    16 Södertälje-Nykvarn OF        38:12 S        
    5          Annamari Sjoblom          62    16 Södertälje-Nykvarn OF        39:35 S        
    6          Barbro Karlsson           61    16 Katrineholms OK              42:44 S        

               Birgitta Skoglund         63    17 OK Roslagen               ej start          



D40  (13)      3200 m                      

    1          Maria Wallström           68    16 Nyköpings OK                 36:41 G        
    2          Moni Winsnes              68    16 Södertälje-Nykvarn OF        39:53 G        
    3          Susanne Söderholm         66    16 Strängnäs-Malmby OL          40:37 G        
    4          Mia Bierfeldt             65    16 Ärla IF                      41:15 S        
    5          Anna Ek                   65    16 Södertälje-Nykvarn OF        44:07 S        
    6          Anne-Marie Wigle          69    16 Södertälje-Nykvarn OF        44:17 S        
    7          Kristina Fors             68    16 OK Grip                      44:55 S        
    8          Lena Pettersson           65    16 OK Tjärnen                   46:05 S        
    9          Helena Delvén             68    16 Nyköpings OK                 47:51 S        
   10          Eva-Lena Jonsson          65    16 Nyköpings OK                 51:11 S        
   11          Lotta Stenström           66    16 Strängnäs-Malmby OL          56:02          

               Marie Hedar               67    16 Eskilstuna OL             Ej godk.          
               Åsa Larsson               67    16 OK Hällen                 ej start          



D35  (6)       3200 m                      

    1          Linda Lövhammer           71    16 Strängnäs-Malmby OL          36:17 G        
    2          Anna Nyström              72    16 Eskilstuna OL                37:00 G        
    3          Cecilia Johnsson          72    16 OK Tor                       47:02 S        
    4          Ingela Liwell             73    16 Södertälje-Nykvarn OF        51:47 S        

               Jeanette Enckell          71    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          
               Eva Holmqvist             73    16 OK Tor                    ej start          



D21  (16)      3800 m                      

    1          Johanna Svensson          80    16 OK Hällen                    30:01 G        
    2          Katarina Borg             64    16 Södertälje-Nykvarn OF        31:57 G        
    3          Johanna Öberg             82    16 OK Hällen                    32:32 G        
    4          Lina Persson              82    16 Södertälje-Nykvarn OF        34:04 G        
    5          Ellinor Fransson          81    16 Ärla IF                      40:13 S        
    6          Emma Andersson            82    16 Ärla IF                      41:40 S        
    7          Marika Nylund Ek          71    16 Nyköpings OK                 42:48 S        
    8          Kristina Almström         76    16 Södertälje-Nykvarn OF        42:52 S        
    9          Sofia Sundström           79    16 Nyköpings OK                 44:17 B        
   10          Linn Bjurström            83     3 Domnarvets GOIF              45:07 B        
   11          Sandra Edhager            79    16 Nyköpings OK                 45:34 B        
   12          Ingela Hagfalk            84    16 OK Hällen                    55:56          
   13          Theres Johansson          85    16 OK Måsen                   1:14:39          

               Jenny Källman             75    16 OK Hällen                 ej start          
               Sara Öberg                79    16 OK Hällen                 ej start          
               Sara Levén                77    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          



D20  (4)       3200 m                      

    1          Julia Davidsson           90    16 OK Klemmingen                34:34 G        
    2          Ida Hedman                89    16 OK Hällen                    35:06 G        
    3          Elin Pramlid              89    16 OK Klemmingen                35:39 G        
    4          Annie Westlin             90    16 OK Måsen                     54:47          



D18  (12)      3200 m                      

    1          Kristin Hylander          91    16 Nyköpings OK                 30:21 G        
    2          Ida Hylander              92    16 Nyköpings OK                 31:11 G        
    3          Kajsa Hammarström         92    16 OK Hällen                    31:52 G        
    4          Lovisa Onsbring Gustafs   91    16 Eskilstuna OL                33:31 G        
    5          Lisa Andersson            92    16 Ärla IF                      41:21 S        
    6          Hanna Pramlid             92    16 OK Klemmingen                42:56 S        
    7          Klara Tollmar             92    16 Nyköpings OK                 43:47 S        
    8          Sandra Karlsson-Bierfel   91    16 Ärla IF                      45:46 B        
    9          Julia Bergström           91    16 Nyköpings OK                 54:44          
   10          Frida Unelid              91    16 Eskilstuna OL                55:24          

               Natalie Josefsson         91    16 OK Hällen                 Ej godk.          
               Johanna Bernhardsson      92    16 OK Hällen                 Ej godk.          



D16  (19)      3100 m                      

    1          Frida Jönsson Hellstadi   94    16 Södertälje-Nykvarn OF        33:49          
    2          Siri Jeppsson             94    16 Katrineholms OK              34:35          
    3          Ida Wadman                94    16 Katrineholms OK              35:20          
    4          Lovisa Svensson           93    16 OK Klemmingen                35:57          
    5          Ebba Askeljung            94    16 OK Klemmingen                36:12          
    6          Therese Huhta             93    16 OK Måsen                     37:47          
    7          Bettina Hoelgaard         93    16 Ärla IF                      37:49          
    8          Jenny Skoog               93    16 Katrineholms OK              40:50          
    9          Beatrice Huhta            94    16 OK Måsen                     41:10          
   10          Linnéa Hultman            94    16 OK Hällen                    42:06          
   11          Sofie Karlsson            93    16 Ärla IF                      45:08          
   12          Tea Lindmark              94    16 OK Hällen                    47:29          
   13          Lina Westlund             94    16 Trosabygdens OK              48:27          
   14          Tove Sahl Paavo           94    16 OK Klemmingen                50:21          
   15          Sofia Aldén               94    16 Nyköpings OK                 54:38          
   16          Lisa Ehn                  93    16 Kjula IF                   1:01:32          
   17          Julia Scherlin            93    16 Nyköpings OK               1:04:10          

               Ida Nilsson               93    16 OK Grip                   Ej godk.          
               Johanna Ljungberg         93    16 Trosabygdens OK           ej start          



D14  (18)      2600 m                      

    1          Anna Kindlundh            96    16 Trosabygdens OK              26:31          
    2          Jeanette Jönsson Hellst   96    16 Södertälje-Nykvarn OF        30:48          
    3          Amanda Delvèn             96    16 Nyköpings OK                 34:15          
    4          Ebba Jansson-Järpling     95    16 OK Klemmingen                34:36          
    5          Sofia Ehn                 96    16 Södertälje-Nykvarn OF        36:14          
    6          Karin Karlsson            95    16 Katrineholms OK              39:05          
    7          Sophie Eriksson           95    16 Ärla IF                      40:54          
    8          Ebba Lindmark             96    16 OK Hällen                    43:00          
    9          Amanda Scherlin           96    16 Nyköpings OK                 43:31          
   10          Ronja de Boer             95    16 Nyköpings OK                 44:15          
   11          Julia Sundbüe             95    16 OK Hällen                    44:45          
   12          Louise Bergström          95    16 Nyköpings OK                 48:32          
   13          Sara Magnusson            96    16 OK Måsen                     51:37          
   14          Julia Wadman              96    16 Nyköpings OK                 56:53          
   15          Klara Andén               96    16 Södertälje-Nykvarn OF        56:54          

               Nathalie Andersson        95    16 Strängnäs-Malmby OL       Ej godk.          
               Anna Ehn                  96    16 Kjula IF                  ej start          
               Linnea Wejås              96    16 Nyköpings OK              ej start          



D12  (10)      2400 m                      

    1          Agnes Westlund            97    16 Trosabygdens OK              24:52          
    2          Jonna Fors                98    16 OK Grip                      25:55          
    3          Moa Lindmark              97    16 OK Hällen                    26:14          
    4          Lisa Eriksson             98    16 Strängnäs-Malmby OL          26:45          
    5          Rebecka Pettersson        97    16 OK Hällen                    28:04          
    6          Anna Carlsson             98    16 Ärla IF                      32:56          
    7          Ellinor Karlsson          98    16 Ärla IF                      34:01          
    8          Norea Östlund             97    16 Strängnäs-Malmby OL          34:45          
    9          Alva Bergquist            98    16 Södertälje-Nykvarn OF        45:28          

               Alva Rasmussen            98    16 Nyköpings OK              Ej godk.          



D10  (18)      2100 m                      

    1          Anna Eriksson             99    16 Strängnäs-Malmby OL          18:42          
    2          Linnea Nilsson            99    16 Nyköpings OK                 22:58          
    3          Heidi Fors                00    16 OK Grip                      25:50          
    4          Emma Johnsson             00    16 OK Tor                       26:20          
    5          Rebecca Winsnes           99    16 Södertälje-Nykvarn OF        27:28          
    6          Jessica Grahn             99    16 Södertälje-Nykvarn OF        31:47          
    7          Wilma Sihlen              01    16 OK Klemmingen                32:54          
    8          Ellen Bergquist           00    16 Södertälje-Nykvarn OF        34:42          
    9          Frida Zeijlon             00    16 OK Hällen                    34:55          
   10          Linnéa Gustafsson         00    16 OK Hällen                    37:19          
   11          Nora Englund              00    16 OK Klemmingen                41:04          
   12          Josefin Karlsson                16 OK Måsen                     42:01          
   13          Linnéa Carlsson           99    16 OK Hällen                    43:49          

               Maja Olofsson             01    16 Katrineholms OK           Ej godk.          
               Wilma Oscarsson           99    16 Trosabygdens OK           Ej godk.          
               Nora Stålberg             99    16 OK Hällen                 ej start          
               Sofie Ohlsson             00    16 Ärla IF                   ej start          
               Mikkeline Holgersson      99    16 Södertälje-Nykvarn OF     ej start          



U4  (2)        2600 m                      

    1          Fanny Igergård                  16 OK Klemmingen              1:18:19          
    2          Emma Hagfeldt                   16 OK Klemmingen              1:18:20          



U3  (3)        2400 m                      

    1          Rasmus Wallström          00    16 Nyköpings OK                 27:26          
    2          Karin Björkman                  16 Strängnäs-Malmby OL          34:42          

               Oskar Johansson           96    16 Trosabygdens OK           ej start          



U2  (12)       2100 m                      

    1          Ludvig Holmqvist          01    16 OK Tor                       17:42          
    2          Oscar Haugness            00    16 Nyköpings OK                 22:08          
    3          Signe Nilsson             01    16 Nyköpings OK                 23:31          
    4          Casper Hedar              01    16 Eskilstuna OL                26:33          
    5          Love Rasmussen            99    16 Nyköpings OK                 28:19          
    6          Nils Westlund             01    16 Trosabygdens OK              31:32          
    7          Ivar Petersson                  16 Trosabygdens OK              35:07          
    8          Kaya Strömdahl            98    16 Trosabygdens OK              36:12          
    9          Bobo Rengfeldt            98    16 Trosabygdens OK              36:46          

               Malte Lindell             00    16 Trosabygdens OK           ej start          
               Nils Lindell              00    16 Trosabygdens OK           ej start          
               Sandra Johansson          98    16 Trosabygdens OK           ej start          



U1  (8)        2100 m                      

    1          Emil Enckell              02    16 Södertälje-Nykvarn OF        17:00          
    2          Sarah Delvén              01    16 Nyköpings OK                 19:33          
    3          Malin Olofsson-Bierfeld   02    16 Ärla IF                      20:07          
    4          Oskar Källman             01    16 OK Hällen                    21:45          
    5          Beatrice Eriksson         01    16 OK Hällen                    25:47          
    6          Hugo Kindborn             03    16 OK Hällen                    30:08          
    7          Hampus Holgersson               17 OK Linné                     32:39          
    8          Linn Öberg                01    16 OK Hällen                    49:44          



INSKOLNING  (2 2100 m                      

               Anton Börjesson                 16 OK Måsen                     Godk.          
               Martin Bygden                   16 Södertälje-Nykvarn OF        Godk.          
               Sebastian Persson               16 Eskilstuna OL                Godk.          
               Felicia Ekholm                  16 OK Måsen                     Godk.          
               Harald Linder                   16 OK Hällen                    Godk.          
               Emmy Andersson                  16 OK Måsen                     Godk.          
               Emil Wallström            02    16 Nyköpings OK                 Godk.          
               Niklas Ekholm                   16 OK Måsen                     Godk.          
               Tyra Lantz                      16 OK Måsen                     Godk.          
               Tobias Sjöstedt           02    16 OK Måsen                     Godk.          
               Lina Holmqvist            04    16 OK Tor                       Godk.          
               Alice Ek                  03    16 Nyköpings OK                 Godk.          
               Odin Ek                         16 Nyköpings OK                 Godk.          
               Tia Ekholm                      16 OK Måsen                     Godk.          
               Mimmi Åman                      16 OK Klemmingen                Godk.          
               Mia Lindberg                    16 OK Klemmingen                Godk.          
               Anna Kullås                     16 Södertälje-Nykvarn OF        Godk.          
               Alva Börjesson                  16 OK Måsen                     Godk.          
               Hannes Hultgren                 16 Nyköpings OK                 Godk.          
               Axel Lindgren                   16 Nyköpings OK                 Godk.          
               Elsa Linder                     16 OK Hällen                    Godk.          

               Vilgot Englund            03    16 OK Klemmingen             ej start          
               Mathias Ohlsson           02    16 Ärla IF                   ej start          



Öppen 1  (1)   2100 m                      

    1          Mellis Bjurström                16 Åkers IF                     39:30 B        



Öppen 2  (11)  2400 m                      

    1          Mikael Sjöstedt                 16 OK Måsen                     25:10 B        
    2          Veronika Eriksson               16 OK Hällen                    29:17 B        
    3          Michelle Pettersson             16 OK Tjärnen                   30:00 B        
    4          Anna Jonsson                    16 Kjula IF                     30:55 B        
    5          Tina Jonsson                    16 Kjula IF                     31:01 B        
    6          Jörgen Lindberg                 16 OK Klemmingen                38:04          
    7          Karri Lindell                   16 OK Måsen                     54:47          
    8          Peder Jonsson                   16 Kjula IF                   1:08:22          
    9          Ingrid Peurell                  16 OK Klemmingen              1:15:58          

               Susanne Madsen                  16 Trosabygdens OK           Ej godk.          
               John Kenttä                     16 Trosabygdens OK           Ej godk.          



Öppen 4  (26)  3100 m                      

    1          Anders Ekström            76    16 Trosabygdens OK              47:47 B        
    2          Johan Andren                    17 IF Thor                      48:58 B        
    3          Johanna Johnson           94    16 OK Klemmingen                51:30 B        
    4          Roger Ehn                       16 Kjula IF                     56:48 B        
    5          Eva Lind                        16 OK Tor                     1:00:18 B        
    6          Monika Vedin                    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:10:36          
    7          Monika Karlsson           60    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:10:59          
    8          Lotta Johansson                 16 OK Måsen                   1:11:30          
    9          Lena Karlsson             65    16 OK Måsen                   1:11:38          
   10          Birgitta Wallin           48    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:13:05          
   11          Jan Mäehans               58    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:16:12          
   12          Billy Jakobsson                 16 Åkers IF                   1:17:51          
   13          Gunilla Sahl Paavo        66    16 OK Klemmingen              1:20:18          
   14          Lottie Blomberg                 16 OK Klemmingen              1:21:16          
   15          Anders Holmqvist          69    16 OK Tor                     1:22:36          
   16          Maria Wejås                     16 Nyköpings OK               1:23:58          
   17          Lotta De Boer             66    16 Nyköpings OK               1:24:04          
   18          Magnus Söderberg                16 OK Hällen                  1:33:59          
   19          Doris Nilsson                   16 OK Klemmingen              1:38:59          
   20          Johna Eriksson                  16 OK Hällen                  1:43:52          

               Nils Stenberg                      Stjärhovs OK 65           Ej godk.          
               Stefan Pettersson               16 OK Klemmingen             Ej godk.          
               Ann Lund                        16 OK Klemmingen             Ej godk.          
               Henrik Pettersson         74    16 Trosabygdens OK           Ej godk.          
               Kjell Anzelius                  15 Stigfinnarna              Ej godk.          
               Ann- Marie Kantarp        55    16 OK Hällen                 Ej godk.          



Öppen 5  (8)   3600 m                      

    1          Mattias Zeijlon           66    16 OK Hällen                    50:32 B        
    2          Christer Jarl Er Palm     50    16 Kjula IF                     55:42 B        
    3          Britta Eklund             49    16 Trosabygdens OK              56:50 B        
    4          Linus Backlund            80    16 OK Hällen                  1:02:41 B        
    5          August Rooth                    16 OK Klemmingen              1:05:50 B        
    6          Thomas Delven                   16 Nyköpings OK               1:11:16          
    7          Kenneth Ljungberg         40    16 Nyköpings OK               1:11:26          
    8          Anders Eriksson                 16 Katrineholms OK            1:11:47          



Öppen 7  (25)  3300 m                      

    1          Daniel Blom                     21 Norbergs OK                  24:22 B        
    2          Pelle Holgersson          70    16 OK Måsen                     30:50 B        
    3          Micke Wallström           63    16 Nyköpings OK                 37:13          
    4          Sofia Börjeskog           84    17 IF Thor                      39:55          
    5          Göran Eklund                    16 Trosabygdens OK              43:28          
    6          Maria Gunnarsson          82    16 OK Hällen                    44:51          
    7          Mats Hellstadius          59    16 OK Hällen                    46:35          
    8          Conny B Dolff             55    16 Nyköpings OK                 48:58          
    9          Anna Eklund                     17 IF Thor                      49:33          
   10          Lena Ljungberg            69    15 Tumba-Mälarhöjden OK         50:20          
   11          Amelie Wallenhammar       52    12 Hagaby GoIF                  52:35          
   12          Arne Lindqvist            48    14 SOK Aneby                    54:29          
   13          Kjell Larsson             43    20 Trollhättans SOK             54:34          
   14          Lotta Eriksson            67    16 Strängnäs-Malmby OL          55:06          
   15          Marie Bergström           65    16 Nyköpings OK                 57:12          
   16          Sofia Smitt               70    16 Södertälje-Nykvarn OF        59:58          
   17          Bo Karlsson               56    16 Katrineholms OK            1:05:04          
   18          Pär Winkler               63    16 Strängnäs-Malmby OL        1:05:08          
   19          Sofie Svernestam          81    16 OK Hällen                  1:05:25          
   20          Anita Talltjärn           56    21 Västerås SOK               1:05:38          
   21          Christina Sundström       82    16 Strängnäs-Malmby OL        1:07:43          
   22          Maria Hagströmer                16 OK Klemmingen              1:07:47          
   23          Göran Hagströmer                16 OK Klemmingen              1:07:50          
   24          Lena Alsheden             50    15 IFK Enskede                1:08:16          
   25          Bill Kantarp              52    16 OK Hällen                  1:08:17          



Öppen 8  (15)  5000 m                      

    1          Kari Talltjärn            52    21 Västerås SOK                 52:03 B        
    2          Jonas Svernestam          79    16 OK Hällen                    53:29 B        
    3          Joel Englund              84    16 Nyköpings OK                 53:41 B        
    4          Patrik Adebrant           70    15 Tumba-Mälarhöjden OK         53:42 B        
    5          Henrik Skoglund           74    16 Södertälje-Nykvarn OF        53:52 B        
    6          Royne Myrman              75    16 OK Klemmingen                58:20 B        
    7          Edgars Bernans                  16 Strängnäs-Malmby OL          59:42 B        
    8          Maria Therese Persson     87    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:00:39 B        
    9          Frida Engqvist            86    16 Södertälje-Nykvarn OF      1:00:40 B        
   10          Stefan Ljungberg          72    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:06:49 B        
   11          Björn Winnberg Persson    61    16 Katrineholms OK            1:11:35          
   12          Micael Stamm              75    16 OK Klemmingen              1:12:02          
   13          Peter Jäderfeldt                16 OK Klemmingen              1:13:21          
   14          Helena Adebrant           68    15 Tumba-Mälarhöjden OK       1:16:22          
   15          Arvid Berg                78    16 OK Klemmingen              1:52:15